Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie

24 – 30 Maj 2020

 UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce.

DZISIAJ W „GOŚCIU NIEDZIELNYM”: Specjalny dodatek o Polakach ratujących życie w czasie II wojny światowej. Ponadto: Czy górnośląski przemysł wydobywczy przetrwa kryzys spowodowany falą zachorowań wśród górników? Oraz o tym, jakie znaki poprzedzą paruzję?

W tygodniu

Od niedzieli 17 maja we Mszy świętej może uczestniczyć JEDNA OSOBA na 10 metrów kwadratowych. W naszym kościele mogą zatem uczestniczyć 23 osoby. W czasie Mszy świętej należy zachować dystans osób oraz zasłanianie ust i nosa. W dalszym ciągu otwarte będzie tylko boczne wejście do kościoła, i pan kościelny, czy też osoba wyznaczona, będzie pilnował, aby do środka weszła limitowana liczba osób. Pozostali mogą uczestniczyć na zewnątrz zachowując zasady bezpieczeństwa. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Pragnę przypomnieć, że z naszego kościoła są transmitowane wszystkie Msze święte, zarówno w niedzielę, jak i w tygodniu.

OBCHODY LITURGICZNE TYGODNIA: we wtorek wspomnienie św. Filipa Neri, prezbitera; w piątek wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy; w sobotę św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika.

Zgodnie z Zarządzeniami Arcybiskupa nie urządzamy w parafiach osobnych nabożeństw majowych. Na zakończenie mszy świętej wieczornej każdego dnia odmawiamy Litanię Loretańską. W tym tygodniu będziemy także odmawiać specjalną modlitwę do Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Okazja do spowiedzi św. przed mszą świętą wieczorną – miejscem spowiedzi będzie zakrystia. W sobotę o 16.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św.

Zgodnie z Zarządzeniem Arcybiskupa Katowickiego przywraca się obowiązek przeprowadzania i przekazywania kolekt i zbiórek, zgodnie z „Planem kolekt i zbiórek na rok 2020”. Kolekta za tydzień przeznaczona będzie na rzecz archidiecezji – na finansowanie prac przeprowadzonych w katedrze.

Inne Ogłoszenia

Kancelaria parafialna w maju czynna jest w poniedziałek, we wtorek, w środę i w piątek od 8.00 do 9.00, a w czwartek od 18.00 do 19.00.

Składamy serdeczne słowa podziękowania za ofiary składane na potrzeby naszego kościoła, czy to bezpośrednio, czy też na konto parafialne. „Bóg zapłać”.

Ważna informacja dla rodziców: na czas trwania epidemii, zawieszona została uroczysta, wspólna celebracja sakramentu Chrztu św. Rodzice, którzy chcą ochrzcić swoje dziecko, indywidualnie uzgadniają to z proboszczem.

Rodzicom dzieci klas trzecich pragnę przypomnieć o uzgadnianiu terminu uroczystości pierwszokomunijnej – połowa rodziców już to uczyniła; proszę pozostałych. Rodzice tych dzieci otrzymały stosowne informacje na ten temat.

Od czerwca wznawiają swoją działalność domy rekolekcyjne w Brennej i Kokoszycach. Nie przewiduje się w nich organizacji rekolekcji dla dzieci i młodzieży. Spełniając aktualne wymogi sanitarne związane z pandemią Ośrodek Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi Śląskiej w Brennej może jednorazowo przyjąć 30–40 osób. Szczególną propozycją są tzw. „wakacje z Bogiem”. To możliwość przeżycia rekolekcji i wypoczynku przez osoby indywidualne i rodziny. Zaplanowano ponadto rekolekcje dla czcicieli Maryi, księży i nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Harmonogram i szczegóły na plakacie w załączniku nr 4 oraz na stronie: rekolekcje-brenna.pl.
Dom rekolekcyjny w Kokoszycach może przyjąć 25–30 osób (zasadniczo rodziny). Dodatkowe rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. odbędą się w dn. 9–12 oraz 13–16 lipca br. Harmonogram i szczegóły na stronie:  http://www.kokoszyce.archidiecezja.katowice.pl/.

Jubileusze małżeńskie 2020 r.

Msza Święta w intencji jubilatów będzie sprawowana w Katedrze Chrystusa Króla 24 maja 2020 r., o godz. 12.00, jednak bez udziału małżonków.
Zapraszamy do udziału w tej Mszy Świętej za pośrednictwem radia eM oraz transmisji internetowej z Katedry.
Na wspólne świętowanie w Katedrze zapraszamy w przyszłym roku 23 maja 2021 r., godz. 12.00 do Katowickiej Archikatedry.

 


AKT KOMUNII ŚWIĘTEJ DUCHOWEJ

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję.

 

ZAPROSZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO DO MODLITWY PRZED PIEKARSKIM WIZERUNKIEM MATKI BOŻEJ
Drodzy Diecezjanie, Drogie Rodziny, Bracia i Siostry!
Miesiąc maj jest w Kościele czasem modlitewnej komunii ze świętą Matką Boga. Rozważamy tajemnicę Jej macierzyństwa, które od przyjęcia woli Bożej w chwili Zwiastowania i podtrzymania niezachwianej wierności Bogu pod krzyżem Jezusa Chrystusa, rozciąga się na nas wszystkich, braci i siostry Jej Syna, którzy jako pielgrzymi nadal pozostają narażeni na trudy i niebezpieczeństwa (por. KKK 2674). Maryja, Matka Jezusa i nasza, wskazuje drogę, jest jej znakiem i prowadzi nas do Zbawiciela.
Drodzy Bracia,
w związku z trwającym stanem epidemicznym nie może się odbyć w tradycyjnej formie i czasie pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Zapraszam jednak wszystkich diecezjan do rodzinnego włączenia się we wspólną modlitwę pielgrzymów w uroczystość Zesłania Ducha świętego, tj. w niedzielę 31 maja br. od godz. 13-tej przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej.
Modlitwa rozpocznie się od złożeniu hołdu Matce Bożej, po którym wygłoszę przesłanie społeczne. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Bożej Opatrzności powierzymy wszystkie nasze osobiste intencje oraz osoby zmagające się z obecną sytuacją w kraju i na świecie, szczególnie chorych, ich najbliższych oraz służby medyczno-sanitarne. Maryję, czczoną w Piekarach Śl. jako Lekarkę, z pokorą będziemy prosić o wyjednanie wszystkim łaski zdrowia i pomyślności.
Ze względu na aktualnie obowiązujące przepisy sanitarne, świat męski będzie reprezentowany w piekarskiej bazylice wyłącznie przez mężczyzn i młodzieńców z parafii dekanatu Piekary Śląskie oraz zaproszonych gości. Proszę wszystkich innych wiernych o pozostanie w domach i modlitewną łączność za pośrednictwem mediów. Uroczystość będą transmitowały m. in.: drogą satelitarną Telewizja Polonia, łącznością naziemną TVP Katowice, a także Radio eM i Polskie Radio Katowice.
W ramach bezpośredniego przygotowania do tej uroczystości zapraszam, razem z duszpasterzami piekarskiego sanktuarium, do przeżycia triduum modlitewnego za pośrednictwem łącza internetowego; od czwartku 28 maja, codziennie o godz. 18. W programie: Msza św., konferencja maryjna, Różaniec św., Litania do Matki Bożej Piekarskiej oraz Apel Jasnogórski. Link do połączenia dostępny jest na powitalnej stronie internetowej sanktuarium. W sobotni wieczór – po zakończonym modlitewnym triduum – będzie miała miejsce tzw. godzina ewangelizacyjna, połączona z inscenizacją o biblijnej historii Józefa egipskiego oraz świadectwami wiary.
Drodzy Bracia i Siostry,
wraz z Maryją, zawsze otwartą na współdziałanie z Duchem Świętym, uwielbiajmy Pana i prośmy o potrzebne łaski. Oczekując na wspólną modlitwę w Piekarach Śl., z serca wam błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
† Wiktor Skworc
Arcybiskup
Metropolita Katowicki
Katowice, 19 maja 2020 r.

MODLITWA DO MATKI BOŻEJ PIEKARSKIEJ
maj 2020

Dziewico Niepokalana, Matko Chrystusowa i Matko Kościoła! Od wielu wieków jesteś obecna na śląskiej ziemi w słynącym łaskami piekarskim wizerunku. Oczyma pełnymi troski i współczucia spoglądasz na swoje dzieci i zapraszasz do siebie tych, którzy Twojej pomocy tak bardzo potrzebują. Z miłości do Ciebie, Matko Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, w maju przybywamy do Piekar. W tym czasie nie odwiedzimy jednak Twojego śląskiego domu.
Ze wzruszeniem wspominamy, jak w 1983 roku również nie pielgrzymowaliśmy do Piekar. Jak zauważył Jan Paweł II, wówczas okazało się, że na Wzgórzu Piekarskim wszyscy się nie pomieścimy. I dlatego trzeba było przenieść Piekary na lotnisko w pobliżu Katowic. Aby odbyć papieską pielgrzymkę do Piekar – trzeba było, aby Piekary same tym razem wyruszyły na pielgrzymkę!
Papież Polak, będąc w Katowicach, był duchowo obecny w Piekarach, a Ty – Matko nasza – ze swego sanktuarium łaskawie wyszłaś mu na spotkanie. To spotkanie przybrało wtedy kształt wielkiej modlitwy Kościoła katowickiego. Podobne doświadczenie stanie się naszym udziałem i w tym roku. Kiedy w najbliższą niedzielę nie będziemy mogli pielgrzymować do tej duchowej stolicy Śląska, to Piekary – tak jak wtedy – razem z Twoim cudownym wizerunkiem przybędą do nas na spotkanie… Dokona się to drogą przekazu medialnego. Tak jak zawsze otrzymamy przesłanie Arcybiskupa Katowickiego i wsłuchamy się w słowo Boże po to, byśmy nie zbłądzili, byśmy na nowo odkryli nasze powołanie, byśmy za Twoim, Matko, wstawiennictwem potrafili dochować wierności Bogu, krzyżowi i Ewangelii. Dlatego pokornie prosimy o błogosławione owoce tego nietypowego pielgrzymowania.
Bez piekarskiego sanktuarium nie wyobrażamy sobie Kościoła na Śląsku. Piekary zakorzeniły się na stałe w naszej historii i ciągle wrastają w nasze „dziś” i nasze „jutro”. Matko nasza, od wielu pokoleń wszystkie troski tej śląskiej ziemi przyjmowałaś do swego Serca. Wszystko, co było ważne w naszym życiu i dokonało się na Śląsku, często łączyło się z Twoim sanktuarium, a Ty, Matko nasza, zawsze byłaś nam Łask Pośredniczką. Twemu Sercu chcemy dziś powierzyć troski i trudne sprawy naszej ziemi. W Twoje matczyne dłonie składamy przyszłość każdego i każdej z nas.
Gospodyni Śląska, przyjmij tę naszą pokorną modlitwę. Uproś u dobrego Boga zatrzymanie epidemii, zdrowie chorym i siły personelowi medycznemu. Wysłuchaj naszego wołania.
Maryjo królująca w Piekarach, Matko Sprawiedliwości i Miłości Społecznej – Matko Piekarska, Opiekunko sławna, Orędowniczko wszelkich łask… Ciebie dziecięcym sercem błagamy, weź w swą opiekę zbożny nasz lud.

 

SŁOWO PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI DO GÓRNIKÓW W SYTUACJI PANDEMII
W ostatnich dniach dochodzą do mnie informacje o trudnej sytuacji epidemicznej na Śląsku.
W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce chciałbym zapewnić o naszej duchowej łączności z wszystkim górnikami i ich rodzinami, zwłaszcza z tymi, których bezpośrednio dotknęła epidemia.
Górnicy wielokrotnie udowodnili swoją miłość do Polski i do Kościoła, dlatego dzisiaj chcemy Was zapewnić – nie jesteście sami! Od Bałtyku, po Tatry zapewniamy o naszej solidarnej modlitwie w Waszych intencjach.
Wasza pracowitość, wytrzymałość, uczciwość, solidarność, a jednocześnie wiara i pokora wobec Stwórcy i stworzenia, to tylko niektóre elementy etosu górniczej służby. Ufam, że te cechy pozwolą wszystkim górnikom przetrwać ten trudny czas, wrócić do sił i pełnego zdrowia.
Dziękuję również wszystkim górnikom, którzy wyzdrowieli i oddają szlachetnie swoją krew dla ratowania innych chorych.
Jednocześnie chciałbym wyrazić mój smutek i oburzenie wobec wszystkich niesprawiedliwych słów, które padały w ostatnich dniach wobec górników i ich rodzin. Wobec choroby i cierpienia jedyną postawą jest serdeczne współczucie, modlitwa oraz braterska pomoc w powrocie do zdrowia.
Niech

 

 

ZARZĄDZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
ODNOŚNIE DO SPRAWOWANIA POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ I LITURGICZNEJ
Z DN. 4 MAJA 2020 R.

Wstęp
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w województwie śląskim i w archidiecezji katowickiej, obowiązują nadal dotychczasowe akty prawne Metropolity Katowickiego związane z ogłoszeniem stanu epidemicznego i odnoszące się do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej, ze szczególnym uwzględnieniem wskazań zaktualizowanych w niniejszym zarządzeniu.

1. Dyspensa
Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. jest prolongowana i obowiązuje aż do odwołania. Proszę osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia (chorych, starszych wiekiem i kobiety w stanie błogosławionym) o pozostanie w domu. Nadal serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Zapraszam wszystkich – duchownych i wiernych świeckich – do wytrwałej modlitwy we wspólnotach domowych, w szczególności do modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w jedności z Ojcem Św. Franciszkiem; w maju dołączamy do tej modlitwy odmówienie Litanii Loretańskiej.

2. Sprawowanie Eucharystii w kościele
Mając na względzie obowiązujące rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia podtrzymuję, że w Eucharystii uczestniczą przede wszystkim osoby związane z intencją Mszy św. z zachowaniem zasady – 1 osoba na 15 m2. Z najwyższą troską należy zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni i wietrzenia kościoła po każdej Mszy św. (por. https://www.gov.pl/web/koronawirus).
Posługa liturgiczna ministrantów i lektorów w wieku szkolnym oraz udzielanie Komunii św. przez nadzwyczajnych szafarzy pozostają nadal zawieszone. Duchowni – odpowiedzialni za poszczególne grupy służby liturgicznej mają obowiązek prowadzenia ich formacji według aktualnych możliwości.
Osoby dorosłe posługujące przy ołtarzu zobowiązane są do zachowania wszystkich rygorów sanitarnych i przyjmowania Komunii św. na rękę, podobnie jak pozostali wierni. Mając na uwadze niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem drogą 2

kropelkową, kolejny raz usilnie zalecam wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania.

3. Koncelebra
Przypominam, że w czasie epidemii należy pozostawić przygotowywanie kielicha, spożywanie z niego i puryfikację głównemu celebransowi. Koncelebransi spożywają Ciało i Krew Pańską przez zanurzenie, po czym główny celebrans spożywa Krew Pańską i puryfikuje naczynia liturgiczne.

4. Sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania
Zachęcam wiernych do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Mając jednak na względzie poważne zagrożenie zdrowia i życia, nadal stosujemy w parafiach wyłącznie nadzwyczajną formę spowiedzi św. dla tych, którzy osobiście o to poproszą. Penitencjaria Apostolska w swojej nocie z 20 marca br. stwierdziła: „W obecnej sytuacji zagrożenia pandemią do biskupa diecezjalnego należy zatem wskazanie kapłanom i penitentom, że podczas indywidualnego sprawowania sakramentu pojednania należy zwracać szczególną uwagę na to, aby spowiedź odbywała się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych, zwracając absolutną uwagę na sakrament i niezbędną dyskrecję”. Miejscem takiej spowiedzi, zamiast konfesjonału, może być salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa.
Obowiązkiem duszpasterzy jest wyjaśnianie wiernym pozasakramentalnych dróg pojednania z Bogiem i Kościołem. Przypominam jednocześnie, że zawsze, ilekroć istnieje poważna racja, i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.

5. Uroczystość Wczesnej i Pierwszej Komunii św.
Ze względu na niemożliwość określenia czasu zakończenia pandemii, polecam proboszczom zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne. Odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci. Tym niemniej ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem.
Bezpośrednie przygotowanie do uroczystości komunijnej powinno mieć również charakter indywidualny (rodzinny – zdalny, bez mnożenia spotkań), zaś pierwszą spowiedź św. należy sprawować według zasad opisanych w punkcie 4. Pierwszej Komunii św. udzielamy podczas Mszy św. w niedzielę i dni powszednie; także podczas Mszy św. dodatkowych, na które tym samym wydaję zgodę. Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje.

6. Duszpasterstwo
Wyrażając wdzięczność wszystkim księżom za podejmowanie w czasie trwania pandemii inicjatyw pastoralnych oraz za troskę o wiernych, zobowiązuję duszpasterzy odpowiedzialnych za poszczególne grupy i wspólnoty parafialne do podtrzymywania kontaktów z nimi w formie nadzwyczajnej: kontaktu telefonicznego i internetowego, a także w miarę możliwości do przekazywania im katechez udostępnianych online. 3
Otwarta zostaje możliwość organizowania spotkań formacyjnych dla dorosłych (katecheza, krąg biblijny) z uwzględnieniem obowiązujących wymagań sanitarnych.
Ponieważ w dalszym ciągu zawieszone są tzw. objazdy chorych, duszpasterze powinni utrzymywać z tymi osobami i ich rodzinami kontakt telefoniczny, rozeznając duchowe potrzeby, z Komunią św. i spowiedzią włącznie. Jednak wizytę duszpasterską składamy na wyraźne zaproszenie osoby chorej lub jej rodziny, zachowując szczególny rygor sanitarny.
Kapelanów szpitalnych i hospicyjnych zachęcam do stałego kontaktu z dyrekcjami tych ośrodków medycznych w odniesieniu do zakresu ich posługi duszpasterskiej.
W związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II zalecam odprawienie Mszy św. dziękczynnej za Jego życie i pontyfikat w niedzielę 17 maja, bądź nazajutrz, bez możliwości oddania czci relikwiom Świętego przez ucałowanie. Usilnie zachęcam do przypominania Jego nauczania, zwłaszcza homilii i katechez wygłaszanych podczas pielgrzymek do Polski. W czasie pandemii pamiętajmy szczególnie o nauce św. Jana Pawła II o preferencyjnej opcji na rzecz ubogich (por.: encyklika „Sollicitudo Rei Socialis”, 42). Obowiązkiem duszpasterzy jest dostrzeżenie ich w parafii.
Tegoroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Natomiast w ostatnią niedzielę maja br. odprawię Mszę św. w bazylice piekarskiej, a homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. Uroczystość ta będzie transmitowana za pośrednictwem telewizji. Szczegóły podamy w najbliższym czasie.
Udzielanie sakramentu bierzmowania pozostaje nadal zawieszone.
Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, nie organizujemy:
- procesji Bożego Ciała ulicami parafii (możliwa jest w tym dniu procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła z błogosławieństwami);
- wakacyjnych rekolekcji formacyjnych;
- pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.

7. Procedura na wypadek zakażenia koronawirusem
Stwierdzenie zakażenia bądź zarządzenie kwarantanny wobec duchownego i jego najbliższych współpracowników – orzeczone przez kompetentne władze państwowe – skutkuje w trybie natychmiastowym poddaniem się rygorom służb sanitarnych i koniecznością zgłoszenia tego faktu do kanclerza Kurii Metropolitalnej lub dyrektora Wydziału Duszpasterstwa.
Mając na uwadze dyspozycje wydane w zarządzeniach z dnia 16 i 31 marca br. oraz pojawiające się przypadki zakażenia lub nałożonej na księży kwarantanny, w dalszym ciągu bezwzględnie obowiązuje duchownych zachowanie rezydencji; ograniczenie do koniecznego minimum wyjazdów, a także zawieszenie spotkań rocznikowych, koleżeńskich itp.

8. Transmisje internetowe
Drogą internetową transmitujemy jedynie Msze św. i udostępniamy katechezy formacyjne. Możliwość ta zakłada konieczność wzorcowego przygotowania i celebracji liturgii w odniesieniu do wierności przepisom liturgicznym, doboru śpiewów, opracowania homilii czy katechezy. Nie należy udostępniać nagrań obrzędów Mszy św. po ich zakończeniu. Mogą być one jedynie transmitowane w czasie rzeczywistym. Z internetowych stron parafialnych należy zatem usuwać archiwalne nagrania celebracji, a wiernym wyjaśniać sens duchowego uczestnictwa w dokonującej się aktualnie czynności liturgicznej. Wskazują na to dokumenty kościelne, ostatnio Dekret 4 Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 25 marca 2020 r.: „Wierni powinni zostać poinformowani o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w swoich domach. Pomocne mogą być środki przekazu nadające na żywo, nie nagrane.”

 

Nauki Przedmałżeńskie:

Dni Skupienia:
Poradnia Życia Rodzinnego - należy umówić się telefonicznie: 534 123 470.

INTENCJE MSZALNE

NIEDZIELA 24.05.2020r.  – UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO
7.00 Do Opatrzności Bożej za wstawiennictwem Świętego Wojciecha i Aniołów Stróżów z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o zdrowie, dalszą Boża opiekę i dary Ducha Świętego dla Aleksandry, Stanisława, Wiktorii i Anastazji.
9.00 Do Opatrzności Bożej za wstawiennictwem Matki Bożej Pięknej Miłości z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o zdrowie, dalszą Bożą opiekę i błogosławieństwo w intencji Agnieszki i Krystiana Kłyk w kolejną rocznicę ślubu.
11.00 Za + Czesława Wieczorek w 31 rocznicę śmierci (od żony i syna z rodziną).
Chrzest: Krajewska Maja.
16.00 W intencji dziecka chrzczonego Grzegorza Michała Grygierek prosząc o Boże błogosławieństwo, dary Ducha Świętego i potrzebne łaski; prosząc również o opiekę Matki Bożej, Aniołów stróżów i Świętego Józefa.
Módlmy się także z rodziców i rodziców chrzestnych.

Poniedziałek 25.05.2020r. – Dzień powszedni
7.00 Za + żonę, babcię i prababcię Gizelę Gozdalską oraz rodziców i teściów.
17.00 Za ++ Jakuba i Annę Padula, Katarzynę i Wojciecha Jasińskich i rodzeństwo.

Wtorek 26.05.2020r. – Wspomnienie św. Filipa Neri
DZIEŃ MATKI
7.00 Za + ojca Jana Działo w 21 rocznicę śmierci.
17.00 Za + Anastazję Sępek, siostry Janinę i Stanisławę w rocznicę śmierci, ++ z rodzin Sępek i Florek.

Środa 27.05.2020r. – Dzień powszedni
7.00 Za + Alojzego Tomala (od Adama Misiury z rodziną).
17.00 Za + Annę Skrobol w 10 rocznicę śmierci, ++ z rodzin Gerus, Skrobol, Michalecką oraz dusze w czyśćcu cierpiące.

Czwartek 28.05.2020r. – Dzień powszedni
7.00 Za + męża Erwina Szymiczek w 10 rocznicę śmierci, ++ rodziców i ++ z rodziny.
17.00 Za + ojca Stanisława Jasińskiego, siostrę Barbarę Brych i ++ z rodziny.

Piątek 29.05.2020r.  – Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej
7.00 Za + Stanisławę Duda, synów Grzegorza i Mariana oraz teścia Konrada.
17.00 Msza 30-dniowa: + Dawid Maruszewski, Konrad Warlewski, Janina Woźniak, Janusz Mazurkiewicz.

Sobota 30.05.2020r.  – Wspomnienie św. Jana Sarkandra, męczennika
7.00 Za + córkę Barbarę Łuniewską w 4 rocznicę śmierci, ojca Wincentego Salamon, teściową Stanisławę Łuniewską i dusze w czyśćcu cierpiące.
11.00 Uroczystość pierwszokomunijna (dwoje dzieci).
17.00 Za + Kazimierza Horubała w 3 rocznicę śmierci.

NIEDZIELA 31.05.2020r.  – UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
7.00 Za ++ Tadeusza Kowalczyk, jego rodziców Franciszka i Helenę, brata Franciszka, teściów Alberta i Anastazję , szwagra Jana i Janinę Boryczka.
9.00 Za + Ryszarda Krzyżańskiego w 4 rocznicę śmierci, rodziców Ewę i Franciszka Borczyk, teściów Annę i Stanisława Krzyżańskich, rodzeństwo z obu stron, Annę Borczyk, bratową Zofię i dusze w czyśćcu cierpiące.
11.00 ZA PARAFIAN.
Chrzest: Farana Piotr.
16.00 Za ++ rodziców Zofię i Jana Seruga, 2 braci, 2 bratowe, szwagra Kazimierza Ligarskiego.

 

 

Dane kontaktowe Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży: Ks. Łukasz Płaszewski, Adres do korespondencji: skr. poczt. 206, 40-950 Katowice, tel. 519 318 959, mail: delegat.dm@katowicka.pl

„Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii św. Barbary i św. Józefa w Jastrzębiu-Zdroju umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa”.