Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie

24 – 30 Styczeń 2021.

 3 NIEDZIELA ZWYKŁA

Kolekta dzisiejszej niedzieli jest na potrzeby naszej parafii. Za ofiary składam serdeczne „Bóg zapłać!”.

O godz. 15.30 Nieszpory niedzielne.

DZISIAJ W „GOŚCIU NIEDZIELNYM”: Franciszek Salezy – święty, który zrozumiał znaczenie prasy, zanim ktokolwiek o mediach usłyszał. Ponadto: jak dzieci i młodzież przeżywają czas zdalnego nauczania i jakie mogą być jego efekty w przyszłości oraz dlaczego Kościół rozmawia z przedstawicielami religii pozachrześcijańskich?
W NAJNOWSZYM „MAŁYM GOŚCIU”: Dodatek specjalny – podstawka pod smartfona. Ponadto o tym, jak wygląda życie współczesnych pustelników?
W GAZETCE „PRZYJAŹŃ”: O tegorocznych Spotkaniach kolędowych w naszej parafii. Ponadto o programie duszpasterskim wobec Eucharystii w epidemii.

W tygodniu

W LITURGII TYGODNIA OBCHODZIMY: w poniedziałek Święto nawrócenia Świętego Pawła Apostoła; we wtorek Wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa; w środę wspomnienie dowolne św. Anieli Merici, dziewicy; w czwartek Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, doktora Kościoła.

W PONIEDZIAŁEK 25 STYCZNIA PRZYPADA W NASZEJ PARAFII CAŁODZIENNA ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W RAMACH WIECZNEJ ADORACJI. Rozpocznie się ona po mszy świętej o godz. 7.00, a zakończy się Nabożeństwem o godz. 16.45.

PLAN ADORACJI:
7.30 – 12.00 – ADORACJA W CISZY.
12.00 – 13.00 – Grupy parafialne.
15.00 – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
(poprowadzi kapłan).
16.45 – Nabożeństwo Eucharystyczne.
17.00 – Msza święta.
Podany Plan Adoracji stanowi propozycję adorowania Najświętszego Sakramentu. Znajdźmy w tym dniu choćby kilkanaście minut na Spotkanie z naszym Panem i Bogiem. Wierni trwający przez pół godziny na Adoracji, mogą zyskać odpust zupełny.

WE WTOREK PRZYPADA W KOŚCIELE W POLSCE DZIEŃ ISLAMU. Poznawanie innych kultur i religii pomaga w przezwyciężaniu podziałów i nienawiści. Prośmy jedynego Boga, który na różne sposoby objawia się ludziom, o pokój i braterstwo w świecie.

WE WTOREK ODDAJEMY CZEŚĆ ŚW. OJCU PIO; po mszy świętej porannej i wieczornej odmówimy modlitwy ku czci św. Ojca Pio.

W TYM TYGODNIU ODBĘDĄ SIĘ SPOTKANIA EUCHARYSTYCZNE dla dzieci przed I Spowiedzią i Komunią Świętą oraz dla ich rodziców: we wtorek dla klasy III A, w czwartek dla klasy III B. Spotkania rozpoczną się o godz. 18.00. W programie Informacje, Formacja Rodziców, nauka dla dzieci, Msza święta z poświęceniem medalików, świec i książeczek do nabożeństwa.

Przeżywamy Rok Świętego Józefa. Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy między innymi odmówią dowolną, prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, na przykład Do Ciebie, Święty Józefie, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, 19. dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej. Dlatego też w każdą środę po mszy św. rano i wieczorem odmówimy Modlitwę do Świętego Józefa Papieża Leona XIII.

W sobotę o 16.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu; o 16.45 Nabożeństwo.

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii.

Inne Ogłoszenia

W dniach od wtorku 12 stycznia do środy 27 stycznia br. w parafii NSPJ w Zdroju czynna będzie Wystawa o słudze Bożym ks. Janie Masze. Serdecznie parafian zapraszamy!

W okresie przedświątecznym otrzymaliśmy List od Caritas Polska. Nie było już możliwości zamieścić go w numerze świątecznym naszej Gazetki „Przyjaźń”, dlatego czynię to w dzisiejszym pierwszym numerze roku 2021. I choć w liście jest nawiązanie do stołu wigilijnego, to radość z narodzin Jezusa Chrystusa trwa nadal. Zachęcam zatem serdecznie do lektury niniejszego Listu:

Drodzy Darczyńcy.
Kiedy usiądziecie w tym roku przy stole wigilijnym i zaczniecie dzielić się swoją radością z najbliższymi, bardzo was proszę, abyście w czasie składania życzeń, śpiewania kolęd, modlitwy pomyśleli również o rodzinach mieszkających na Bliskim Wschodzie, szczególnie tych, którym wspólnie pomagamy w programie Rodzina Rodzinie. W Syrii i Strefie Gazy rodziny również chcą spędzić te piękne święta w spokoju, modlitewnym skupieniu i wśród bliskich osób. Niestety często nie jest to możliwe, ponieważ wojna zabrała im członków rodziny, przyjaciół, domy i poczucie bezpieczeństwa.
Pomoc, jaką otrzymują od Was, jest dla nich bezcenna i daje im pewność, że nie są sami w tym świecie pełnym bólu i cierpienia. Przeczytajcie, co Ahmad i jego rodzina chcą nam powiedzieć:
Mam 28 lat, chciałbym założyć rodzinę, zbudować dom, ożenić się, jednak jest to niemożliwe. Mieszkamy w starym zniszczonym domu w 7 osób. Zarabiamy tak niewiele, że nie jesteśmy w stanie przeżyć za te środki. Moi starsi bracia skończyli uniwersytety, ale nie mogą znaleźć żadnej pracy. W rodzinie 4 osoby zostały ranne podczas działań wojennych. Ja sam do tej pory mam bóle szyi i pleców. Moja mama leży w łóżku, ponieważ ma dużo chorób, których nie możemy leczyć. Ojciec powinien mieć operację kręgosłupa. Nie mamy pieniędzy na leczenie. Moi młodsi bracia chodzą jeszcze do szkoły, ale czasem nie mają co na siebie włożyć. Jedyna pomoc, jaką otrzymujemy, pochodzi od Was, z programu Rodzina Rodzinie. Jesteśmy Wam wdzięczni i mamy nadzieję, że nadal będziecie nam pomagać, dopóki nasza sytuacja w kraju się nie poprawi i będziemy mogli sami o siebie zadbać.
Te święta są wyjątkowe i trudne dla nas wszystkich, jednak na Bliskim Wschodzie ogarniętym konfliktem pandemia wywołała naprawdę dramatyczne skutki. Brakuje szpitali, które zostały zburzone podczas wojny, respiratorów, podstawowych środków higienicznych, dlatego wirus rozprzestrzenia się tam bez jakiejkolwiek kontroli. Jednak pomoc darczyńców sprawia, że nawet w obliczu wojny, chorób i biedy, rodziny na Bliskim Wschodzie mogą poczuć czyjąś opiekę i bliskość.
Od początku działania programu razem udało się nam pomóc 9 000 rodzin w Syrii i 100 rodzinom w Strefie Gazy. Przez 4 lata, dzięki Waszemu zaangażowaniu, przekazaliśmy 56 milionów na pomoc potrzebującym rodzinom. W przyszłym roku planujemy rozszerzyć nasze wsparcie na inne kraje cierpiące z powodu konfliktów zbrojnych, biedy i głodu. Uda się nam, jeśli będziecie z nami, jeśli Wasza pomoc będzie trwała, a dobro, jakie dajecie, będzie poruszało coraz więcej serc.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia, w imieniu swoim, rodzin na Bliskim Wschodzie i całego zespołu Caritas Polska, życzę, aby Pan Jezus błogosławił i obdarzał łaskami Was i waszych najbliższych. Niech wszystko, co czynicie bliźnim, działo się Wam, abyście doświadczyli wiele miłości, dobroci i pokoju w sowim życiu.
Z modlitwą Ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska

PS. Jeszcze raz dziękuję za dotychczasowe wsparcie. Zachęcam do regularnego lub jednorazowego objęcia pomocą rodzin.
Dziękujemy, że jesteście z nami. Razem możemy nadal odmieniać życie tysięcy ludzi!
Koszty życia w Syrii:
50 zł. – pampersy na miesiąc, średni koszt leków na choroby chroniczne.
180 zł. – miesięczny koszt najmu mieszkania, miesięczny koszt wyżywienia 2-osobowej rodziny.
490 zł. – koszt ogrzewania mieszkania na 3 miesiące i bieżące opłaty za media.

Odpowiadając na powyższy apel, będziemy jako parafia patronami dwóch rodzin. Koszt wsparcia miesięcznie 250 zł. przez okres jednego roku.

Rodzina 1: Hana ma 62 lata a jego żona Samar ma 48 lat. Ich syn Hkmat ma 21 lat, a córka Joliana ma 16 lat. Rodzina musiała przesiedlić się do Aleppo w wyniku wojny. Hana jest na emeryturze i otrzymuje niskie świadczenie. Żona jest nauczycielką. Syn studiuje na uniwersytecie, a córka uczy się w liceum. Maja bardzo niskie dochody, które nie wystarczają na utrzymanie rodziny i opłaty za studia córki. Należą do kościoła syriacko-prawosławnego.
Rodzina 2: Zahida ma 67 lat Jest wdową, która musiała przesiedlić się do Aleppo z trójką dzieci. Sylvia ma 44 lata, Mariam ma 32 lata, a Ivon ma 27 lat. Mąż zmarł w czasie wojny. Zahida nie otrzymuje żadnego wsparcia finansowego. Sylwia jest krawcową i próbuje pracować w swoim zawodzie. Ivon również stara się zatrudniać dorywczo tam gdzie jest możliwość. Jednak ich dochody są niskie i niestabilne. Nie wystarczają na utrzymanie rodziny. Należą do kościoła syriacko -prawosławnego.

Jeśli ktoś spośród parafian pragnie wspomóc ten zbożny cel, to może to uczynić w następujący sposób: przez cały miesiąc styczeń na stoliku z tyłu kościoła będzie wystawiona puszka przeznaczona na ofiary dla tych rodzin. Można też przekazać ofiarę w zakrystii lub w kancelarii parafialnej. W miarę nagromadzonych środków będzie można wesprzeć kolejne rodziny. A za każdy dar materialny składam serdeczne „Bóg zapłać”. Pamiętajmy też w modlitwie o tych rodzinach, i w naszych prywatnych modlitwach i w tej wspólnotowej, na przykład ofiarując dziesiątkę różańca przed mszą świętą w tygodniu.

 

MODLITWA DO ŚW. JÓZEFA – PAPIEŻA LEONA XIII
Do Ciebie, święty Józefie, uciekamy się w naszej niedoli. Wezwawszy pomocy Twej Najświętszej Oblubienicy z ufnością również błagamy o Twoją opiekę. Przez miłość, która Cię łączyła z Niepokalaną Dziewicą Bogarodzicą i przez ojcowską Twą troskliwość, którą otaczałeś Dziecię Jezus, pokornie błagamy: wejrzyj łaskawie na dziedzictwo, które Jezus Chrystus nabył Krwią swoją i swoim potężnym wstawiennictwem dopomóż nam w naszych potrzebach.
Opatrznościowy Stróżu Bożej Rodziny, czuwaj nad wybranym potomstwem Jezusa Chrystusa. Oddal od nas, ukochany Ojcze, wszelką zarazę błędów i zepsucia. Potężny nasz Wybawco, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą w tej walce z mocami ciemności. A jak niegdyś uratowałeś Dziecię Jezus z niebezpieczeństwa, które groziło Jego życiu, tak teraz broń świętego Kościoła Bożego od wrogich zasadzek i od wszelkich przeciwności. Otaczaj każdego z nas nieustanną opieką, abyśmy za Twoim przykładem i Twoją pomocą wsparci mogli żyć świątobliwie, umrzeć pobożnie i osiągnąć wieczną szczęśliwość w niebie. Amen.

AKT KOMUNII ŚWIĘTEJ DUCHOWEJ

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję.

 

Nauki Przedmałżeńskie:

Dni Skupienia:
Poradnia Życia Rodzinnego – należy umówić się telefonicznie: 534 123 470.

INTENCJE MSZALNE

Sobota 23.01.2021r. – Dzień powszedni
7.00 Za ++ Dorotę, Antoniego Gatnar, Gertrudę, Józefa Gasidło, ++ z rodzin Gatnar, Gasidło, Wziętek i Matloch.
16.00 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU,
16.45 NABOŻEŃSTWO.
17.00 Za ++ rodziców Helenę i Antoniego Duman, Alojzę i Dominika Goły, syna Stanisława.

NIEDZIELA 24.01.2021r. – 3 NIEDZIELA ZWYKŁA
7.00 Do Opatrzności Bożej za wstawiennictwem Matki Bożej Nieustającej Pomocy z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o zdrowie, dalszą Bożą opiekę i błogosławieństwo w intencji męża Waldemara i wnuków Dawida i Adama z okazji urodzin.
9.00 Za + Stanisława Poręba (od żony Anieli i dzieci z rodzinami).
11.00 Za + męża Władysława Sikorę w 10 rocznicę śmierci, syna Sylwestra, synową Kingę, zięcia Romana, rodziców Annę i Franciszka, teściów Teodorę i Stanisława, ++ z rodzin Sulewskich, Domurat, Sikorów, Ryszarda Tokarskiego, ks. Kazimierza Koczora, sąsiadów Zofię i Ireneusza i dusze w czyśćcu cierpiące.
Chrzest: Myśliwiec Liliana.
15.30 NIESZPORY NIEDZIELNE.
16.00 Za parafian.

Poniedziałek 25.01.2021r.
ŚWIĘTO NAWRÓCENIA ŚWIĘTEGO PAWŁA APOSTOŁA

CAŁODZIENNA ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
7.00 Za + Tadeusza Rybak (od rodziny Adamus z Bielska-Białej).
17.00 Za + męża Jana Krawczyk w 4 rocznicę śmierci,++ z rodziny, siostrę Helenę, bratową Ewę, 3 braci i sąsiadów.

Wtorek 26.01.2021r.  –
Wspomnienie świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa

7.00 Za + Józefa Niedziałkowskiego (od sąsiadów z ulicy Krasickiego 19).
17.00 Za ++ rodziców Helenę i Stefana Makoś, syna Czesława wnuka Sławka oraz Sylwestra i Wincentego Kocur.
18.00 SPOTKANIE EUCHARYSTYCZNE.

Środa 27.01.2021r. – Dzień powszedni
7.00 Za + Adama Kulig (od brata Aleksego z rodziną z Żegiestowa).
17.00 Za + Renatę Frej (od rodziców).

Czwartek 28.01.2021r.
Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, doktora Kościoła
7.00 Za + Tadeusza Rybak (od rodziny Sobczyków z Sosnowca).
17.00 Za + Stanisława Szajter (od sąsiadów z ulicy Krasickiego 7).
18.00 SPOTKANIE EUCHARYSTYCZNE.

Piątek 29.01.2021r. – Dzień powszedni
7.00 Za + Adama Kulig o radość życia wiecznego (od Koła Misyjnego).
17.00 Msza 30-dniowa: ++ Antończyk Krzysztofa, Krypczyk Bronisława, Merkel Teresa, Mokwa Józef, Płonka Alojzy.

Sobota 30.01.2021r. – Dzień powszedni
7.00 Za + Krzysztofa Drzewieckiego (od kuzyna Janka z rodziną).
16.00 ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU,
16.45 NABOŻEŃSTWO.
17.00 Za + Artura Polny (od załogi z kopalni brata Łukasza).

NIEDZIELA 31.01.2021r. – 4 NIEDZIELA ZWYKŁA
7.00 O łaskę nieba dla + Otylii Szymon (od bratowej Aliny z mężem).
9.00 Za + Rafała Sekuła w 10 rocznicę śmierci i jego ojca Mariana.
11.00 ZA PARAFIAN.
15.30 NIESZPORY NIEDZIELNE.
16.00 Do Opatrzności Bożej w intencji Wiesławy, Grzegorza i Katarzyny z okazji urodzin.

 

Dane kontaktowe Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży: Ks. Łukasz Płaszewski, Adres do korespondencji: skr. poczt. 206, 40-950 Katowice, tel. 519 318 959, mail: delegat.dm@katowicka.pl

„Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii św. Barbary i św. Józefa w Jastrzębiu-Zdroju umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa”.